srijeda, 27. veljače 2013.

Sokovi od voća i povrća - zdravstvene koristi

sokovi
Sokove je jednostavno napraviti - može sa i bez sokovnika - relativno su jeftini (daleko jeftiniji od vitaminskih i mineralnih saplamenata) a blagodeti koje nam pružaju su toliko velike da je greška ne obazirati se na njih. Većinu sokova treba piti odmah po pravljenju jer već posle par minuta dolazi do oksidacije što značajno umanjuje njihovu vrednost. I bez bilo kakvih dodataka molim! Nema šećera, meda, zaslađivača... Uživajte u prirodnim ukusima kakvi jesu!

I, za kraj, ovo je priča o sokovima napravljenim od svežeg i zdravog voća i povrća a ne o kupovnim sokovima. U donjem popisu siguran sam da ćete naći sok koji baš vama odgovara i čije sveže plodove može naći u sezoni (ne postoji ni jedna sezona u kojoj se ne može naći bar nekoliko namirnica koje mogu poslužiti pravljenju svežeg soka).

Pa, uživajte - u svežim sokovima i vitalnosti!

Ananas - Sok od ananasa je dobar za poboljšanje funkcije bubrega i jetre i sadrži jednu supstancu koja je prirodni sagorevač masti. Generalno pomaže da se telo osveži. Takođe, ananasov sok se preporučuje za lečenje angine.

Breskva - Sok od breskve jača srčani mišić i leči srčane aritmije. Pomaže kod anemije i gastritisa.

Crna ribizla - Sok od crne ribizle je odličan kod nedostatka vitamina, anemije, gastritisa sa niskom sa niskim nivoom kiseline, bronhitisa, gripa i angine. Uspešno se bori protiv virusa, jača imuni sistem i veoma je bogat vitaminom C.

Crvene ribizle - Sok se preporučuje za kardiovaskularni sistem, čireve, kožne bolesti, reumatizam, prehlade i gihta.

Cvekla - Sok od cvekle je odličan borac protiv zatvora, anemije i bolesti digestivnog trakta. Čisti telo i snižava krvni pritisak. U početku, najbolje ga je uzimati u malim dozama (1 supena kašika), ili mešati ga sa sokom šargarepe (razmera 1:1). Postepeno smanjivati količinu soka od šargarepe sok u mešavini. Može se držati u frižideru nekoliko sati pre konzumacije.

Grožđe - Sok od grožđa pomaže kod umora i stresa. Čisti bubrege i jetru i snižava holesterol.

Grejpfrut - Sok ovoga voća je prirodni lek za nesanicu. Smanjuje holesterol a krvni pritisak se vraća u normalu.

Jabuka - Sok od jabuke pomaže kod gojaznosti i dijabetesa, kardiovaskularnih oboljenja,
bolesti jetre i bubrega, reumatizma, ateroskleroze, žučnih kamenaca i kamena u bubregu, hroničnog kolitisa, gihta i dizenterije. Veoma je dobar za ljude koji imaju visoku mentalnu aktivnost.

Kajsija - Sok od kajsije jača srčani mišić. Redovno konzumiranje pomaže i kod aritmija.

sokovi
Krastavac - Sok od ovog povrća utiče na krvni pritisak (vraća u normalno stanje) i poboljšava zdravlje zuba, desni, kose i noktiju. Koristi se kao diuretik. Mešavina soka od krastavca i soka od šargarepe će pomoći kod reumatizma i sprečiti aterosklerozu i parodetozu. Ova mešavina takođe je korisna i za bolju memoriju.

Kruška - Sok ima protivupalno dejstvo i pomaže kod bubrežnih kamenaca.

Kupus - Sok od kupusa se koristi za gastritis sa niskim stepenom kiseline, čireve želuca i oboljenja jetre i slezine. Jača krvne sudove, stimuliše regeneraciju sluzokože probavnog trakta, vraća nivo masti u normalu i pomaže kod lečenja rana.

Limun - Sok od limuna ima izvanredno dejstvo na alkalizaciju organizma. Međutim, treba ga piti sa toplom vodom u razmeri 1:10

Lubenica - Sok je odličan za lečenje edema povezanih sa kardiovaskularnim i bubrežnim problemima.

Nar - Sok od nara je odličan za oporavak posle teških bolesti ili operacija i pomaže kod anemije.

Pomorandža - Sok od pomorandže je snažan prirodni antikancerogen!

Šargarepa - Poboljšava vid, jača telo i pomaže mu da se oporavi nakon bolesti ili mentalne i/ili fizičke iscrpljenosti. Leči i čir želuca i pomaže kod anemije, raka i tuberkuloze. Sok od šargarepe povećava apetit i jača zube kao i imuni sistem.

Višnja - Sok od višnje pomaže kod opstipacije, poboljšava metabolizam, jača imuni sistem, povećava apetit i koristi se kod kašlja za čistije grlo.

Paradajz - Sok ovog povrća je odličan za dijete i jača imuni sistem. Pun je minerala, mikro elemenata i prirodnih antioksidanata i vitamina.

Izvor: www.dijeta.net